ҚР ҒЖБМ гранттық қаржыландырудың ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалары бойынша ақпарат

1) 2021-2023 жылдарға арналған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша жас ғалымдарды гранттық қаржыландыру (іске асыру мерзімі 36 ай)

Жоба туралы қысқаша ақпарат

Жоба тақырыбы

ИРНAP14871729 Қалалық және ауылдық мектептерде ағылшын тілін оқыту сапасы арасындағы алшақтықты қысқарту бойынша Қазақстан жоғары оқу орындарының ғылыми-білім беру консорциумын құру.

Жоба жетекшісі

Исмагулова Айнагуль Ербулатовна, ф.ғ.к., қауымдастырылған профессор

Іске асыру мерзімдері

2021-2023 жж.

Қаржыландыру сомасы

43 924 541,9 теңге

Өзектілік

Бұл жобаның жаңалығы лингвистикалық, әлеуметтік-психологиялық, әдістемелік, ақпараттық-коммуникативтік, мәдениетаралық, басқару компоненттерін қамтитын тілдік орта моделін жобалау жүргізілгендігінде; қалалық және ауылдық мектептерде тілдік даярлық сапасы арасындағы алшақтықты азайту жөніндегі міндеттерді шешу үшін Қазақстан жоғары оқу орындарының ғылыми-білім беру Консорциумы құрылды; зерттеу Қазақстан өңірлерінің ерекшелігін ескере отырып, пәнаралық тәсілді пайдалана отырып жүргізіледі.

Мақсат

Лингвистикалық, әлеуметтік-психологиялық, әдістемелік, ақпараттық-коммуникативтік, мәдениетаралық, басқарушылық компоненттерді қамтитын және қалалық және ауылдық мектептердегі тілдік даярлық сапасы арасындағы алшақтықты азайтуға ықпал ететін тілдік білім беру ортасын құруға бағытталған ағылшын тілін оқыту технологиясын әзірлеу бойынша жоғары оқу орындары аралық ғылыми-білім беру консорциумын құру.

Жоба нәтижелері

1. ағылшын тілін оқыту мен оқытудың қазақстандық және шетелдік тәжірибесі, оның ішінде ШЖМ қоса алғанда, қалалық және ауылдық мектептерді оқыту ерекшеліктерін ескере отырып, STEAM тәсілін қолдана отырып, зерделенді және жүйеленді.

ағылшын тілін оқыту мен оқыту сапасына әсер ететін маңызды тілдік, әлеуметтік, психологиялық, этномәдени маркерлерді анықтау үшін Қазақстанның әртүрлі өңірлеріндегі қалалық және ауылдық мектептердегі тілдік білім беру ортасының жалпы және ерекше белгілері арасындағы өзара тәуелділіктер анықталды.

пәнаралық және қолданбалы тәсілдерге негізделген және лингвистикалық, әлеуметтік-психологиялық, әдістемелік, ақпараттық-коммуникативтік, мәдениетаралық, басқару компоненттерін қамтитын тілдік білім беру ортасын құру технологиясы әзірленді.

Scopus базасында индекстелетін және citescore бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентилі бар жобаның ғылыми бағыты бойынша рецензияланатын ғылыми басылымдарда 1 мақала жарияланды.

1.Ainagul Ismagulova, Elmira Gerfanova, Gulmira Rakisheva. The Gap in the Quality of the English Language Education in Urban and Rural Schools in Kazakhstan. The Ciência & Engenharia - Science & Engineering Journal ISSN: 0103-944X Volume 11 Issue 1, 2023 pp: 2762 – 2773.

ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ҚР ҒЖБМ Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған рецензияланатын ғылыми басылымдарда 2 мақала жарияланды:

1.Исмагулова А.Е., Черниговцева О.Я., А.Ж. Ахметова А.Ж. Консорциумдар Қазақстандағы шет тілді білім беру сапасын жақсарту құралы ретінде // Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау Университетінің Хабаршысы. Филология сериясы. 2023. № 3. 187-193б.

DOI: 10.59102/kufil/2023/iss3pp187-193

2.O.Chernigovtseva, E. Gerfanova, G.Rakisheva, D.Sabitovа. STEAM as an effective technology for teaching English in rural small schools. Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау Университетінің Хабаршысы. № 4, 2023. DOI: 10.59102/kufil/2023/iss3pp187-193