Біз денсаулыққа басымдық беретін дәуірде өмір сүріп жатырмыз, сондықтан денсаулықсақтау мамандары әсіресе сұранысқа ие. атындағы Көкшетау университетінің бірегейбілім беру бағдарламасы. Ш.Уәлиханов осындай кәсіби маман болуға мүмкіндік береді.

– «Қоғамдық денсаулық сақтау» бағдарламасын әзірлеу 2021 жылы басталып, бірінші топ2023 жылдың жазында жұмысқа қабылданды. Көптеген балалар дәрігер болудыармандайды. Ал «Қоғамдық денсаулық сақтау» бағдарламасы бойынша білім алғандәрігерлер денсаулық мәселелерін ауқымды түрде шеше алады», - дейді бағдарламаәзірлеушісі, морфология, физиология және жалпы патология кафедрасының оқытушысыНұрымжан Мұрзағұлов.

Білім беру бағдарламасы Еуропалық Одақтың Эразмус+ бағдарламасыменқаржыландырылатын LMQS халықаралық жобасының аясында жүзеге асырылды. Барлықдаму кезеңдерін жобаның гранд-ұстаздары – Батыс Аттика университеті (Афина, Греция)және Кот-д'Азур университеті (Ницца, Франция) бағалады. Курс ең заманауи әдістер ментехнологияларды қолдану арқылы әзірленген. Студенттер тек теориялық білімді ғанаемес, сонымен қатар табысты мансапқа қажетті практикалық дағдыларды да алады.

Бағдарлама қоғамдық денсаулық сақтаудың әртүрлі аспектілерін қамтиды, соның ішіндеэпидемиология, денсаулық сақтау саясаты, салауатты өмір салты мен гигиена және т.б.Студенттер кейіннен олардың қызығушылықтары мен мақсаттарына сәйкес келетінбағытты таңдай алады.

– Біз мансаптық өсудің кең перспективаларын береміз. Түлектер мемлекеттік органдарда,үкіметтік емес ұйымдарда, медициналық орталықтарда, зертханаларда және басқа дакөптеген салаларда жұмыс істей алады,-дейді Нұрымжан Абайұлы.

Жұлдыз Сайранова бірінші курс студенті, болашақ мамандығын таңдағанына ешқашанөкінген емес.

– Мамандық ұнайды, өйткені бес жылдан кейін біз медицина саласында жоғары білімалып, емханалар мен санитарлық-эпидемиологиялық бақылаудан бастап денсаулық сақтаумекемелерінің әкімшілігіне дейін әртүрлі салаларда жұмыс істеуге мүмкіндік алдық.Маған университетте оқыған ұнайды, мұнда жақсы оқытушылар бар, курстың өзі өтеқызықты», - деп бөліседі Жұлдыз.

Каникул кезінде студент өз мектебінде кәсіптік бағдар беру бойынша баяндама жасап,кейін өмірін медицинамен байланыстырғысы келген көптеген түлектер бұл салағақызығушылық танытқанын атап өтті.

Сондай-ақ, сіз медициналық колледжді «лабораториялық диагностика» және «гигиенажәне эпидемиология» мамандықтары бойынша бітіргеннен кейін қысқартылғанбағдарлама арқылы сұранысқа ие мамандықты ала аласыз.