Кафедра тарихы

Қазақ тілі мен әдебиеті кафедрасы – Ш.Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау  университетінде қазақ тілі мен әдебиетінен  білікті мамандар даярлайтын, өзіндікдәстүрі  бар,  іргелі кафедралардың бірі. Кафедра – қазақ тіл білімі мен әдебиеттанудыңтеориялық мәселелерін, оны оқытудың әдіснамалық негіздерін   зерттеп кележатқан,  еліміздің солтүстік аймағында тұңғыш құрылған  ғылыми орталық.

Кафедра жұмысын 1982 жылы бастады. Алғашқы кафедра меңгерушісі – филология ғылымдарының кандидаты, доцент Ж.М.Мусин.

Қазақ тілі мен әдебиеті мамандығының кеңеюі және кафедраның құрылымдықерекшелігіне  байланысты «Қазіргі қазақ тілі» (ф.ғ.к., доцент Ж.М.Мусин, ф.ғ.к., доцентМ.Х. Шаяхметова, п.ғ.д., проф. Б.Б.Жахина), «Қазақ әдебиеті» (ф.ғ.к., доцентН.С.Ыбыраев, ф.ғ.к. А.Ы.Есмагұлов, ф.ғ.к., доц. С.Н Жәмбек, аға оқ. Т.Жұрын, ф.ғ.к.,доцент Қ.К.Молғаждаров, аға оқ.Ж.Боранбаева, ф.ғ.к., доцент Ә.Қ.Шапауов),«Практикалық қазақ тілі» (аға оқытушы Р.Ж.Қияқова, п.ғ.к. Б.Б.Жахина, ағаоқ.Ж.КБоранбаева, ф.ғ.к.,доц. С.С.Досанова, ф.ғ.к. Р.С.Амренова, п.ғ.к. Г.К.Камиева)болып бірнеше кафедра жұмыс істесе, бүгінде аталған кафедралар біріктіріліп,нәтижесінде «Қазақ филологиясы» кафедрасы қалыптасты.  2013-2022 жылдараралығында «Қазақ филологиясы» («Қазақ тілі мен әдебиеті») кафедрасын ф.ғ.к., доцентО.А.Жумагулова басқарды. 2022 жылдың қыркүйек айынан бастап «Қазақ тілі менәдебиеті» кафедрасына ф.ғ.д., қауымд. профессор Молғаждаров Қ.К. басшылық жасауда.

Қазақ тілі мен әдебиеті кафедрасы

Білім беру бағдарламалары

Профессор-оқытушылар құрамы

Молгаждаров Касиет Какенович (Заведующий кафедрой, д.ф.н., ассоциированный профессор) Шалабай Бердибай (Профессор, д.ф.н.) Жахина Бәрия Бадыққызы (Профессор, п.ғ.д.) Жәмбек Сәбит Нұрмұхамбетұлы (Қауымдастырылған профессор, ф.ғ.к.) Киякова Раушан Жексенбаевна (Ассоцированный профессор, к.ф.н.) Смагулова Нургул Каирбековна (Ассоциированный профессор, к.ф.н.) Кажибаева Гульден Кенесовна (Қауымдастырылған профессор, ф.ғ.к.) Тлеубердина Гульден Токатовна (Ассоцированный профессор, к.ф.н.) Баят Ерболат (Ассоцированный профессор, PhD) Бөкен Гүлназ Сайлаубайқызы (PhD., қауымдастырылған профессор) Жумагулова Өміргүл Акановна (Ассистент профессор, к.ф.н.) Қажыбай Аян Төлегенұлы (Ассистент профессор, к.ф.н.) Мусин Лайс Капезұлы (Лектор, м.г.н.) Каирбекова Ибагүл Сүлейменқызы (Лектор, м.г.н.) Жукенова Сулушаш Какеновна (Лектор) Курманова Айнаш Курмановна (Лектора, м.п.н.) Аубакирова Ботагоз Карабаевна (Лектор, м.г.н.) Шагирбаева Бақтыгүл Қошқарбайқызы (Лектор, п.ғ.м.) Шукуманова Бағлан Серікбайқызы (Лектор, п.ғ.м.) Исина Аягоз Оразбековна (Лектор, м.ф.) Нуржаксина Махабат Каратаевна (Лектор, м.ф.) Абылкасов Гарифолла Жумабекович (Лектор, м.г.н.) Букаева Анар Айткалиевна (Лектор, м.ф.) Шахманова Гүлшат Шамелқызы (Ассистент лектора, м.п.н.) Конкаева Назгуль Нурболатовна (Ассистент лектора, м.п.н.) Берикбол Таслима (Лектор ассистенті, п.ғ.м.) Искакова Гулгул Женисовна (Лектор) Колпенова Асия Коттумбетовна (-) Өскен Әсем Мақсатқызы (-) Шаяхимов Дәулет Қуандықұлы (-)

Байланыстар

Телефон нөмірлері

Кафедраның мекен-жайы
Абай көшесі, 76 Бас ғимарат, 3 қабат 323/320 каб.

kazakh_language_and_literature@shokan.edu.kz