Эрасмус + №597985-EP-1-2018-1-KZ-EPPKA2-CH-JP "Нақты ауыл шаруашылығы бойынша жаңа инновациялық курстар" (NICoPA) жобасы бойынша серіктестердің алғашқы кездесуі Берлин техникалық университетінде (Германия) өтті.

Оған Германия, Чехия, Болгария, Қазақстан, Өзбекстан және Түркіменстаннан келген NICOPA жобасы консорциумының серіктестері қатысты. Делегаттар қатарында Ш. Уәлиханов атындағы Көкшетау мемлекеттік университеті де бар. Оның жұмыс тобын университет ректоры Марат Сырлыбаев басқарды. Топ құрамында халықаралық жобаларды басқару жөніндегі ректордың кеңесшісі Әнуар Какабаев және экономика және есеп кафедрасының меңгерушісі, Ш. Уәлиханов атындағы КМУ-дан NICOPA жобасының жергілікті үйлестірушісі Анаргүл Белгібаева. Берлин техникалық университеті Erasmus + ka 2 2018 NICOPA жобасының гранттық қаражаты есебінен барлық іссапар шығындарын өз мойнына алды.

NICоPA жобасының мақсаты - жаңа ГАЖ технологияларын (географиялық ақпараттық жүйелерді), ауыл шаруашылығы бойынша жинақталған үлкен дерекқорды, жерді қашықтықтан зондтауды пайдалана отырып, дәл ауыл шаруашылығы саласындағы қолданыстағы оқу жоспарлары мен модульдерін жаңғырту, жоғары білім беру саласындағы қажеттіліктерге және Болон процесінің қағидаттарын іске асыруға сәйкес қолданыстағы білім беру бағдарламаларын талдау және жаңарту. Сонымен қатар, аграрлық ғылымның жаңа жетістіктері мен еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкес нақты ауыл шаруашылығы бойынша жаңа аккредиттелген және сертификатталған білім беру бағдарламаларын әзірлеу.

NICOPA жобасы аясында Ш.Уәлиханов атындағы КМУ тоғыз оқытушысының Еуропаның серіктес университеттерінде (Берлин техникалық университеті (Германия), Пловдив ауылшаруашылық университеті (Болгария) және Чехия Өмір туралы ғылым университетінде (Чехия) біліктілігін арттыру қарастырылған. Мұның бәрі нақты ауыл шаруашылығы курстарын әзірлеу кезінде тәжірибе алмасу және әлеуетті арттыру үшін. Тәжірибелік алаңдар болып табылатын Қазақстанның үш жоғары оқу орнында нақты ауыл шаруашылығы бойынша білім беру траекториясын сынақтан өткізгеннен кейін (С.Сейфуллин атындағы ҚАЗТУ, М.Қозыбаев атындағы СҚМУ және Ш.Уәлиханов атындағы КМУ) алынған нәтижелер Қазақстан мен Орталық Азияның жоғары оқу орындары арасында таратылады.

Kick-off митингісінің бірінші күні 2019 жылдың 4 наурызында Берлин техникалық университетінің базасында өтті. Профессор, доктор Ханс Ульрих Хаас және халықаралық қатынастар басқармасының бастығы Эвелина Скурский құттықтау сөз сөйледі. Презентацияларды Пловдив ауылшаруашылық университетінің, Болгария, Чехияның жаратылыстану ғылымдары университетінің, Чехияның және Потсдам ГФЗ еуропалық серіктестері дайындады. 10 минуттық презентациямен Қазақстан, Түркіменстан және Өзбекстан университеттері де сөз сөйледі. Мақсатты саладағы қолданыстағы оқу бағдарламаларын талдау және шолу есебі және NICoPA жобасы аясында қолданыстағы оқу бағдарламаларын жаңарту және жаңа оқу бағдарламаларын әзірлеу жоспары ұсынылды.

Ш. Уәлиханов атындағы КМУ атынан биология ғылымдарының кандидаты Әнуар Какабаев университеттің жетістіктері, агрономия және агроинженерия бойынша қолданыстағы білім беру бағдарламалары, нақты ауыл шаруашылығы бағыттары бар курстар мен модульдерді жаңарту мүмкіндіктері туралы презентациямен және қысқаша баяндамамен Берлин техникалық университетінде kick-offmeeting-те сөз сөйледі.

Bntu жобасының жетекшісі Арнольд Штеренхарц пен оның көмекшісі Елена Эйнгорн түстен кейін NICOPA жобасының негізгі презентациясымен таныстырды. Олар жұмыс пакеттерін басқару, қолданыстағы оқу бағдарламаларын жаңғырту және жаңа оқу бағдарламаларын әзірлеу жоспарын қоса алғанда, жобалық қызметті талқылау туралы айтып берді.

Берлинде NICoPA жобасы бойынша кездесу аясында 2019 жылғы 4 наурызда Kick-offmeeting бірінші күні Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау мемлекеттік университеті және Ташкент ирригация және ауыл шаруашылығын механикаландыру инженерлері институты (Өзбекстан Республикасы) арасында "Өзара түсіністік туралы Меморандумға" (ынтымақтастық) қол қойылды. Құжат білім және ғылым саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуды, профессор-оқытушылар құрамы, студенттер, магистранттармен және PhD докторанттармен академиялық алмасуды, қос диплом бағдарламаларын бірлесіп іске асыруды, халықаралық конференциялар мен семинарларға қатысуды, екі ЖОО-ның оқу-зерттеу орталықтарында бірлескен кәсіптік практикаларды өткізуді, ғылыми мақалалар мен журналдарды жариялауды және басып шығаруды көздейді.