Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау мемлекеттік университеті Еуропалық Одақтың ЭРАЗМУС + бағдарламасының "Тұрақты ауыл шаруашылығы және ауылдық аумақтарды дамыту" жобасының серіктесі болып табылады.

Бұл жоба "ERASMUS+KA2: жоғары білім берудегі әлеуетті арттыру" бағдарламасы аясында жүзеге асырылуда. Жобаның мақсаты мемлекеттік ұйымдар (құрылымдар), жергілікті әкімшіліктер мен жеке кәсіпорындар үшін өңірлердің кәсіби қажеттіліктерін ескере отырып, тұрақты ауыл шаруашылығы және ауылдық аумақтар бойынша кәсіби магистрлік бағдарламаны әзірлеу болып табылады. 2016 жылғы 3-15 қазан аралығында жобаны іске асыру жоспарына сәйкес Польша мен Чехияның еуропалық серіктес университеттерінде тағылымдама өтті. Қатысушылар К.Тимирязев атындағы АШМ, Бурят АШМ, Новосибирск ГАУ, П. А. Столыпин атындағы ОмГАУ, Мичурин ГАУ, С. Сейфуллин атындағы ҚазАТУ, Байтұрсынов атындағы ҚМУ, Ш. Уәлиханов атындағы КМУ сияқты жоғары оқу орындарының өкілдері болды. Университет атынан тағылымдамаға жобаның жергілікті үйлестірушісі Ләззат Бермағанбетова және жоба оқытушысы Анаргүл Белгібаева қатысты. Тағылымдама бағдарламасы "Тұрақты ауыл шаруашылығы және ауылдық аумақтарды дамыту – теория мен практика" симпозиумына қатысуды, Варшавадағы Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне, "DolinaSzkla" экологиялық ғылыми-зерттеу станциясына баруды, жергілікті әрекет топтарының (Local Action Groups) қызметін зерттеу мақсатында өңірлерге таныстыру сапарларын қамтыды. Ауылдық аумақтарды дамыту Еуропалық одақ қызметінің маңызды бағыттарының бірі болып табылады, оларды қалалық аумақтармен қатар теңгерімді дамытудың белсенді саясатын жүргізеді. Ауылдық аумақтар өндіріс, демография, рекреация, мәдениет, табиғатты қорғау, аумақты әлеуметтік бақылау саласында маңызды ұлттық экономикалық функцияларды орындайды. Ауылдық аумақтар-бұл өнім өндіруге арналған орын ғана емес, сонымен қатар тұру, жұмыс істеу, туризмге арналған орын.

Мемлекеттің басты мақсаты-жергілікті халықтың белсенді қатысуымен ауылдық аумақтарды дамыту. Жергілікті тұрғындар ауылдық жерлерде экономиканы қалай және қалай дамыта алады? Бұл мәселе әсіресе қалалардан және жолдардан алыс орналасқан ауылдар үшін маңызды. Ауылдық жерлерде тұратын адамдарда қандай идеялар бар? Болашақта экологияны, халықтың өзіндік ерекшелігін және жергілікті жергілікті өнімдерді сақтау үшін олардың аймағын дамыту стратегиясы қандай болуы керек? деген сұрақтар туындайды.

Нәтижесінде өміршеңдікке қол жеткізу және ауылдық аумақтарды дамыту үшін жергілікті әрекет топтары құрылды. Жергілікті іс-қимыл тобының негізгі құжаты - жергілікті халықтың проблемалары мен қажеттіліктерін қарастыратын Жергілікті даму стратегиясы. Бұл стратегияны жүзеге асыру үшін олар Еуропалық Одақтан қаржы алады. Жергілікті іс-қимыл тобының қызметі серіктестік принципіне негізделген. Оған азаматтар, кәсіпкерлер, муниципалитеттер, қалалар кіруі мүмкін. Муниципалитетке қойылатын негізгі талап: ықшамдылық. Ауылда ең көбі 500 адам болуы керек. Ауылдық жерлердің тұрғындары олардың дамуына не кедергі болатынын және даму үшін не қажет екенін өздері хабарлауы керек.

Тұрғындардың пікірлері мен тілектері негізінде жергілікті Даму стратегиясы әзірленуде. Тағылымдама барысында қатысушылар Еуропалық комиссияның қолдауымен құрылған және әрекет ететін бірнеше жергілікті әрекет топтарының (Local Action Groups) қызметімен танысты. Мысалы, Польшада "Жасыл сақина (Жасыл сақина)" жергілікті әрекет тобы. Қоғамның кеңсесі орналасқан Космин, Варшавадан 100 км қашықтықта. Басты мақсат - әртүрлі жергілікті өнімдерді ілгерілету, тұрғындарды белсенді тарту арқылы инфрақұрылымды дамыту, жергілікті өндірісті, туризмді дамыту.

Жергілікті әрекет ету топтарын ұйымдастыру нәтижесінде ауылда "цибуляже" сияқты бірегей жергілікті сертификатталған өнімді, өз бақшаларында өсірілген шикізаттан алынған джемдер мен шырындарды, раушан жапырақшаларынан жасалған түрлі өнімдерді шығаратын кәсіпорындар құрылды. Сондай-ақ сыра қайнату зауыттары жандандырылды, қонақ үйлер жаңартылды, әлеуметтік кәсіпкерлік бойынша жобалар іске асырылды. Тек Люблинщинада сіз цебуляждан дәм тата аласыз-пияз және көкнәр қосылған бидай торты. Тағылымдамаға қатысушылар осы өңірлік өнімді пісірумен айналысатын наубайханада болды, ол елдің басқа еш жерінде пісірілмейді.

Жергілікті бастамашыл топтардың қатысушыларымен қарым-қатынас барысында осы топтардың құрылу тарихы, олардың жұмыс істеу принциптері туралы ақпарат алынды. Бұл жергілікті іс-қимыл топтарының басшылары Польшада, Чехияда өз ауылының, өз жерінің патриоттары болып табылады. Олар осындай топтарды құрудың бастамашылары бола отырып, тұрғындармен бірге жергілікті Даму стратегиясын жасады. Содан кейін осы стратегия бойынша олар Еуропалық Одақтан қаржы алды. Оқу сапары бағдарламасы Прагада дидактикалық тренингтен өтуді де қамтыды. Дидактикалық семинарды жаттықтырушы, кеңесші, модератор, фасилитатор және сарапшы ретінде үлкен тәжірибесі бар консалтингтік фирманың неміс жаттықтырушылары өткізді. Тағылымдама кезінде алынған барлық практикалық және теориялық ақпарат "Тұрақты ауыл шаруашылығы және ауылдық аумақтарды дамыту" магистрлік бағдарламасын әзірлеу кезінде пайдаланылатын болады