Kick-off митингісінің екінші күні жерсеріктерді ұшыру қызметтері саласындағы ғарыштық технологияларды басқару жөніндегі жетекші инженерлік консалтингтік компаниялардың бірі болып табылатын GmbH ECM space technologies, Germany компаниясына сапар болды. Профессор Арнольд Штеренгарц және оның командасы ұшыру жұмысының принциптерімен және спутниктерді басқарылатын орналастыру механизмімен таныстырды. ECM space technologies ұшыру адаптерлері спутниктерді орналастыру кезінде максималды дәлдікті қамтамасыз етеді. Компанияның патенттелген технологиялары дәнді және көкөніс дақылдарын егу және жинау кезеңдерінде дәл ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша шағын және орта бизнес фермерлері үшін спутниктерді ұшыруда қолданылуы мүмкін. Жоғары технологиялар ауыл шаруашылығы өндірісінің тәжірибесіне қарқынды енгізілуі мүмкін. Оның негізгі трендтері - нақты егіншілік технологиялары, агрометеорологиялық деректер, ауылшаруашылық кәсіпорнын басқарудың бұлтты қызметтері, жылжымалы құрамды бақылау және шығын материалдарын есепке алу жүйелері. Жерді қашықтықтан зондтау (ЖҚЗ), ғарыштық түсірілім және ұшқышсыз ұшу аппараттарын қолдану арқылы түсірілім ерекше рөл атқарады. Мұндай ақпарат өте сенімді және ауылшаруашылық жерлері мен өсімдіктерінің, топырақ пен рельефтің жай-күйінің нақты көрінісін көрсетеді.

Осыған байланысты NICOPA жобасы аграрлық ғылымдағы жаңа жетістіктер мен еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкес дәл ауыл шаруашылығы бойынша жаңа ГАЖ технологияларын пайдалана отырып, қолданыстағы бакалавриат және магистратура оқу жоспарлары мен модульдерін жаңартуды және жаңғыртуды көздейді.

Іскерлік түскі ас кезінде Германиядағы Өзбекстан Республикасы Елшілігінің шақыруымен Ш.Уәлиханов КМУ ректоры Марат Сырлыбаевтың, Ташкент Ақпараттық технологиялар университетінің ректоры Тулкин Тешабаевтың және елші Набижон Қасымов мырзаның кездесуі өтті. Әңгіме бейресми жағдайда өтті. Білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық, академиялық ұтқырлық, кафедралардың өкілдіктері мен филиалдарын ашу, бірлескен жобаларға қатысу және өзара түсіністік туралы ұзақ мерзімді меморандумға қол қою мәселелері талқыланды.

Соңғы күні kick-offmeeting бағдарламасына сәйкес серіктестер арасында жобаны іске асыру жоспарлары мен жұмыс пакеттері талқыланды: мастер-класстар мен тренингтер кестесі, жабдықтарды сатып алу және орнату, жобаны қаржылық басқару (бюджет және есеп беру кезеңі).

Сонымен қатар, NICoPA жобасының жоспарын қамтамасыз ету және орындау, жобаны басқару жөніндегі кеңес мүшелерін бекіту, келесі кеңесті өткізу орны мен мерзімдері, еуропалық жоғары білім беру кеңістігінде сапаны қамтамасыз ету жүйесін енгізу үшін жұмыс хаттамасын талқылау және қабылдау өтті.

Бұл жобаны Еуропалық Одақтың Erasmus + бағдарламасы қаржыландырды. Бұл веб-сайт тек автордың пікірін көрсетеді және Комиссия ондағы ақпаратты кез келген пайдалану үшін жауап бере алмайды.