2015 жылғы 5 қазанда Т.Рысқұлов атындағы ҰЭУ (Алматы қ.) 544126-TEMPUS -1-2013-1-ES- TEMPUS-JPHES "Түлектердің жұмысқа орналасу және UNIWORK сапалы жұмыспен қамтылуын құру мүмкіндіктерін кеңейту үшін Орталық Азия жоғары оқу орындарындағы Мансап орталықтарын нығайту" жобасы аясында "Жастарды жұмыспен қамту және кәсіпкерлік" тақырыбында Қазақстандағы алғашқы Ұлттық форум өтті.

Форумның ұйымдастырушылары: Аликанте университеті, FH Joanneum қолданбалы ғылымдар университеті, Т.Рысқұлов атындағы ҰЭУ, Ш. Уәлиханов атындағы КМУ және Сауда және өнеркәсіп кәсіпорындарының қауымдастығы.

Іс-шараға FH JoanneumGesellschaftmbH (Австрия) жаттықтырушылары, сондай-ақ ҚР БҒМ, 32 қазақстандық ЖОО өкілдері, Қазақстандағы Эразмус + ұлттық кеңсесінің үйлестірушісі, Британ Кеңесінің өкілдері, Қазақстанның ЖОО-ның мансап орталықтарының, Қазақстаннан қауымдастық пен бизнес-сектордың басшылары мен қызметкерлері, Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының сарапшылары мен консультанттары, бизнесмендер, сондай-ақ, отандық жоғары оқу орындарының студенттері мен түлектері.

Форум жастарды жұмыспен қамту жағдайына мүдделі ұйымдар мен мекемелердің қатысуына, елдегі жастарды жұмыспен қамту және кәсіпкерлік ахуалын талдауға және талқылауға, жас қызметкерлердің бейіні мен әлеуетін айқындауға, озық тәжірибе алмасуға және жастарды жұмыспен қамту және оларды тиімді жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша сындарлы диалогқа, жоғары оқу орындары мен кәсіпкерлік сектор арасындағы байланысты ынталандыруға, мансап орталықтарының рөлін талқылауға бағытталған университеттерде және олардың даму перспективалары, сондай-ақ TEMPUS 2013 UNIWORK жобасы туралы ақпаратты тарату.

Форумға қатысушылар TEMPUS 2013 UNIWORK жобасын іске асырудың мақсаттарымен, міндеттерімен және кезеңдерімен, түлектерді тиімді жұмысқа орналастыру, олардың кәсіпкерлік қызметін оқыту бойынша отандық, еуропалық және Орталық Азия серіктес университеттерінің озық тәжірибесімен танысты. Дөңгелек үстел секцияларында университеттердегі мансап орталықтарының рөлі және олардың даму перспективалары, сондай-ақ студенттерді жұмысқа орналастыру мен практикадан өту, жастардың жұмыспен қамтылуын арттыру және кәсіпкерлікті дамыту мәселелері қызу талқыланды. Форум соңында жастардың жұмыспен қамтылуын арттыру және кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық стратегияларға үлес қосу үшін кешенді қорытындылар мен ұсынымдар айтылды, сондай-ақ білім алушылардың практикасын ұйымдастыру және ЖОО түлектерін жұмысқа орналастыру жүйесін күшейту бағытында университеттердің жұмысын жақсарту бойынша нақты ұсынымдар ұсынылды.