Кафедра тарихы

1962 жылы математика, физика және информатика кафедрасы педагогикалықинститутпен бірге құрылып, физика-математика кафедрасы болып ұйымдастырылды(Тюлебеков А.А. жетекшілігімен). Кафедраның алғашқы оқытушылары Түлебеков А.А.,Володарский В.Е., Жапаров Ж.Ж., Субханкулов В.Г., Демин В.Г.1965 жылы кафедра екі кафедрадан тұратын физика-математика факультетінеайналды: физика кафедрасы және математика кафедрасы. Математика кафедрасын ағаоқытушы Майсаканов С.Ж. басқарды.1967-1968 оқу жылында жоғары математика кафедрасының штатында біршамаөзгерістер болды: кафедра меңгерушісі болып Байтасов Қ.С.1966-1967 оқу жылының соңында физика кафедрасын доцент, физика-математикағылымдарының кандидаты Закутнер М.Я. басқарды. Осы кезеңде кафедра 6 оқытушыментолықты Петрушенко Н.И.1972 жылы Көкшетау педагогикалық институтына т.ғ.к., доцент Қ.Д Жоламановкелді және еңбек жолын оқу ісі жөніндегі проректор болып бастады. Сонымен бірге 1990жылға дейін математикалық талдау кафедрасында доцент қызметін атқарды.1966 жылдың қыркүйек айынан бастап Володарский В.Е. кафедра меңгерушісіболды. 60-жылдардың соңына қарай доцент, т.ғ.к. Закутнер М.Я., Петрушенко Н.И. жәнеБармакина Р.В., Көкшетау педагогикалық институтын үздік бітірген кафедрағақабылданды.1986 жылы компьютерлік технология зертханасы ашылды, оның меңгерушісіболып доцент Домалевский С.С. С.М.Киров атындағы ҚазМУ түлегі тағайындалды. Бұлзертхананың техникалық базасы 12 ДВК компьютерінен тұрды. Зертхана қызметкерлері 3адамнан құралды: Домалевский С.С. (зертхана меңгерушісі), Тоқсанов Н. (Мәскеу физика-техникалық институтының түлегі) және Ақышев Д. (С.М.Киров атындағы Қазақмемлекеттік университетінің түлегі). Бұл зертханада оқу-әдістемелік құрал ретіндеалдымен электронды-механикалық, кейін электронды микрокалькуляторларпайдаланылды. 1987 жылы зертхана жергілікті желіге біріктірілген екі жаңа YAMAHAкомпьютерлік сыныптарымен толықты.Осы зертхананың негізінде 1991 жылы «Информатика және есептеуіш техника»кафедрасы ашылып, оны С.М.Киров ҚазМУ түлегі доцент Боранбаев С.Н. басқарды. 90-жылдардың аяғында математика кафедрасын С.М.Киров атындағы Қазақ мемлекеттікуниверситетінің түлегі Жоламан Б.Қ. басқарды, физика-математика ғылымдарыныңкандидаты, доцент.2000 жылдан бастап әр уақытта математика-математика кафедрасыныңмеңгерушісі болып келесі оқытушылар қызмет атқарды: физика-математикағылымдарының кандидаты Рахымжанов Б.Н., п.ғ.к., доцент Туртқараева Г.Б., профессор,т.ғ.д. Ж.Х. Байшагиров.2007-2013 жылдар аралығында математика-математика кафедрасын физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, ҚР ҰИА корреспондент-мүшесіШ.Н.Құттықожаева басқарады. Физика және оқыту әдістемесі кафедрасы да факультетпен университеттегі жарты ғасырлық оқу-әдістемелік қызметі бар ең көне кафедра болыптабылады.70-жылдардың соңы мен 80-жылдардың басында екі кафедра болды: жалпыфизика (кафедра меңгерушісі Володарский В.Е.) және теориялық физика (кафедрамеңгерушісі Люпин В.М.). 1986 жылы екі кафедра жалпы және теориялық физикакафедрасы біріктірілді.1986-2000 жылдар аралығында кафедра меңгерушісі болып Аширов Р.Р.тағайындалды.2005-2008 жылдар аралығында кафедра меңгерушісі Аширов Р.Р. болды. 2008жылдың қыркүйегінде кафедраның штаты тағы бір ғылым докторымен Мұхамедин С.М.толықтырылды, ол физика және ОӘ кафедрасының меңгерушісі болып тағайындалды.1991 жылы «Информатика және есептеуіш техника» кафедрасы құрылды, оныдоцент Боранбаев С.Н. – Киров С.М.атындағы Қазақ мемлекеттік университетінің түлегібасқарды.2001 жылы «Информатика және есептеуіш техника» кафедрасы «Информатикажәне ОӘ» кафедрасы болып өзгертілді.2001-2015 жылдар аралығында информатика және ОӘ кафедрасының меңгерушісіВ.И.Ленин атындағы Қазақ политехникалық институтының электронды және есептеутехникасы факультетінің түлегі, ф.-м.ғ.к., доцент Ильяшева Г.И. тағайындалды(Қ.И.Сәтбаев атындағы Канту).2015-2021 жылдар аралығында «Информатика және ОӘ» кафедрасынуниверситетіміздің түлегі, п.ғ.к., доцент Костангелдинова А.А. басқарды.2016 жылы математика-математика кафедрасы физика кафедрасымен біріктіріліп,физика-математика кафедрасы болып өзгертілді.2021 жылы физика-математика кафедрасы информатика және ОӘ кафедрасыменбіріктірілді. Осы біріктіру нәтижесінде 2021 жылдан бастап кафедра жаңа атауға иеболды: математика, физика және информатика кафедрасы.2013 жылдан қазіргі уақытқа дейін математика, физика және информатикакафедрасын п.ғ.к., доцент Дамекова С.К. табысты басқарып келеді.

WhatsApp Image 2024-05-04 at 16.22.13

Математика, физика және информатика кафедрасы

Білім беру бағдарламалары

Профессор-оқытушылар құрамы